Jak wybrać akumulator do łodzi

Akumulatory do łodzi, pontonów, kamperów, przyczep kempingowych

Na decyzję o wyborze odpowiedniego akumulatora do łodzi wpływa wiele czynników. Zależy ona między innymi od wielkości łodzi, jej przeznaczenie, typu instalacji elektrycznej. Jaki akumulator do łodzi będzie zatem najlepszym rozwiązaniem?

Akumulatory do łodzi – rodzaje

Rodzaje akumulatorów do łodzi możemy rozróżnić na dwa sposoby:

  • ze względu na technologię produkcji (Wet, AGM, GEL, LiFePO4),
  • ze względu na sposób użycia (rozruchowe, do zasilania urządzeń pokładowych, dual).

Na pokładach dużych łodzi, jachtów często montuje się dwa typy akumulatorów. Jeden z nich służy do rozruchu silnika. Natomiast drugi zasila dodatkowe urządzenia. Na mniejszych łodziach można użyć akumulatorów dual z dodatkową parą terminali, które łączą obie funkcje.

Zwykłe rozruchowe akumulatory kwasowe z płynnym elektrolitem nie zdają egzaminu na łodziach. Po pierwsze źle znoszą pełne rozładowanie. Znacznie lepiej w tej roli sprawdzają się akumulatory z płynnym elektrolitem do głębokich rozładowań. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne ze względy na atrakcyjną cenę w porównaniu z droższymi technologiami GEL,AGM, LiFePO4.

Akumulatory żelowe do łodzi

To najpopularniejsze akumulatory do łodzi. Akumulatory żelowe do łodzi dobrze znoszą głębokie rozładowanie i są przystosowane do wielokrotnego rozładowywania i ładowania. Najlepsze modele, przy prawidłowej eksploatacji mogą przepracować nawet 700 cykli. Gęsta konsystencja elektrolitu i szczelna obudowa zapobiegają wyciekaniu elektrolitu i intensywnemu odparowywaniu wody podczas eksploatacji.

Akumulatory AGM do łodzi

Akumulator z niebieskim wieczkiem Optima do łodzi
Akumulatory AGM są wykonane z użyciem specjalnego włókna szklanego (z ang. Absorbent Glass Mat). Jest to materiał o dużej chłonności, nasiąknięty elektrolitem. Takie rozwiązanie zapewnia wydajny przepływ prądu. Przez to akumulatory AGM do łodzi szybciej i wydajniej się ładują oraz są odporne na wibracje i wstrząsy. Elektrolit zgromadzony w matach nie wycieka. Dzięki temu baterie tego typu są bezpieczne i mogą być montowane nawet pod dużym skosem. Podobnie jak w przypadku akumulatorów żelowych, uzupełnianie elektrolitu nie jest konieczne. W tej technologii produkowane są akumulatory typu dual. Są one idealnym rozwiązaniem dla małych łodzi, łódek wędkarskich. Dodatkowa para terminali pozwala bezpośrednio do akumulatora podłączyć dodatkowe urządzenie np. lampę lub sondę wędkarską.

Akumulatory litowo-jonowe do łodzi | Lithium, LifePO4

Akumulatory litowo-jonowe są co najmniej o połowę lżejsze od wymienionych powyżej rodzajów akumulatorów. Doskonale radzą sobie w warunkach wielokrotnego rozładowywania i ładowania. Dobrze znoszą pracę w wysokich i niskich temperaturach. Modele z matami grzewczymi umożliwiają ładowanie przy ujemnej temperaturze otoczenia. Ponadto są bezobsługowe, a podczas ładowania nie wydzielają niebezpiecznych gazów. Polecane są do większych jednostek takich, jak jachty, katamarany, łodzie mieszkalne.

Categories

Masz pytania?