Victron Skylla

Ładowarki z serii Victron Skylla

Seria ładowarek Victron Skylla składa się z wielu zróżnicowanych produktów. Wszystkie one są automatycznymi, wytrzymałymi urządzeniami, a ich pracą steruje mikroprocesor. Przeznaczone są do ładowania intensywnie użytkowanych akumulatorów 12V, 24V, a nawet 48V o dużych pojemnościach. Większość modeli obsługuje akumulatory kwasowo-ołowiowe, choć są wśród nich i takie, które mogą pracować z akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion, LiFePO4). Znajdziemy wśród nich urządzenia, które mogą być zasilane prądem przemiennym, stałym lub trójfazowym. Elementy obudowy pokryte specjalną powłoką oraz nierdzewne łączenia sprawiają, że są odporne na wpływ szkodliwych czynników (gorąco, wilgoć, sól).

Ze względu na ich właściwości podzielono je na następujące grupy:

 • Skylla TG oraz Skylla TG GMDSS,
 • Skylla IP-65,
 • Skylla-i.

 Poniżej zamieszczamy ich krótkie opisy, a szczegółowe informacje na ich temat i parametry są dostępne na stronie producenta.

Ładowarki Victron Skylla TG 24/48V

Ładowarki z serii Victron Skylla TG są w pełni automatyczne. Można nimi ładować zarówno bezobsługowe akumulatory kwasowo-ołowiowe (AGM, GEL) o dużych pojemnościach (Ah), jak i te wymagające obsługi (z płynnym elektrolitem). Urządzenia Skylla można też wykorzystywać jako źródło zasilania. 

Wśród produktów Skylla znajdziemy ładowarki trójfazowe. Urządzenia tego typu są zasilane prądem o wysokim napięciu do 450V (tzw. „siłą”). Stosuje się je do zasilania urządzeń o dużej mocy, które generują duży pobór prądu.

Ładowarki Victron Skylla TG wykorzystywane są na pokładach łodzi, jachtów, w kamperach i wielu innych instalacjach, w których istotna rolę odgrywają naładowane, gotowe do użycia akumulatory.

Urządzenia Victron Skylla TG przeznaczone są do obsługi magazynów energii o napięciu 24V lub 48V. Wszystkie modele zasilane są prądem przemiennym (AC), choć są wśród nich też takie, które mogą być zasilane prądem stałym (DC) o określonym napięciu.

Proces ładowania przebiega w trzech etapach i kontrolowany jest przez mikroprocesor. Ładowarka przez cały czas trwania procesu mierzy napięcie i natężenie prądu oraz precyzyjnie dopasowuje wartości prądu ładowania. Dzięki dobrze dobranym parametrom prądu, urządzenie chroni akumulator przed przeładowaniem, które mogłoby skrócić żywotność baterii, a nawet ją uszkodzić.  Ładowarki Victron Skylla TG mają dodatkowe wejście, które umożliwia podłączenie i ładowanie dodatkowego akumulatora np. rozruchowego.

Co ciekawe ładowarka może pozostać podłączona do akumulatora na czas jego przechowywania np. zimowania łodzi, czy dłuższego postoju kampera. Utrzymuje ona akumulator w optymalnym stanie, chroni przed samorozładowaniem i dba o jego długą żywotność.

Firma Victron wprowadziła kilka zabezpieczeń takich, jak:

 • ochrona przed zwarciem i przepięciami,
 • ograniczenie natężenia prądu ładowania do określonej wartości,
 • ochrona przed zbyt wysokim napięciem na wejściu,
 • zegar nadzorujący pracę akumulatora,
 • czujniki termiczne chroniące przed przegrzaniem.

Służą one zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom w trakcie korzystania z ładowarek Skylla GT.

Ładowarki Skylla z systemem GMDSS

Wśród ładowarek Skylla są dwa specjalne modele: TG 24/30 GMDSS oraz 24/50 GMDSS. To urządzenia, które doskonale sprawdzą się jako ładowarki akumulatorów 24V i zasilacze w zastosowaniach GMDSS. System GMDSS został stworzony z myślą o poprawie komunikacji i trosce o bezpieczeństwo osób żeglujących na morzu.

Ładowarki Victron Skylla GMDSS zostały zaprojektowane tak, aby zbierać dane wymagane przez wspomniany system. Mają wbudowany kontroler, który sprawdza poziom naładowania akumulatora. Może on również wskazać przewidywany czas pracy akumulatora, w przypadku awarii innych źródeł zasilania. Intuicyjne menu pozwala na zmianę ustawień adekwatnie do potrzeb użytkownika. Aby system działał w pełni trzeba dokupić do ładowarki panel VE.Net GMDSS oraz przewód UTP.

Wodoodporna ładowarka Skylla IP-65

Wśród ładowarek Skylla znajdziemy też modele wodoodporne – Skylla IP-65. Występują one w dwóch wariantach napięciach 12V lub 24V. Oba typy dostępne są w dwóch wersjach:
 • z 3 wyjściami pełnonapięciowymi,
 • z 1 wyjściem pełnonapięciowym i izolowanym wyjściem 3 A do podładowania akumulatora rozruchowego.

Te inteligentne ładowarki charakteryzują się dużą mocą, a adaptacyjny algorytm ładowania ma aż 7 stopni. Zaprojektowane są do obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych.

Szeroki zakres powszechnie spotykanych wartości napięcia wejściowego zwiększa elastyczność instalacji. Ładowarka utrzymuje moc wyjściową na tym samym poziomie bez względu na to, w jakiej części naszego globu ją zamontujemy.

Ładowarka Skylla-IP65 spełnia warunki normy IP65. Dzięki temu w dużym stopniu jest odporna na działanie czynników zewnętrznych (wysoka temperatura, wilgoć, sól). Dlatego jest bardzo przydatna w zastosowaniach morskich, mobilnych i przemysłowych.

Ładowarki Victron Skylla-i

Kolejną grupą produktów są nowoczesne i wydajne ładowarki akumulatorów Victron Skylla-i.

Podobnie jak pozostałe modele z serii Skylla są odporne na niesprzyjające warunki otoczenia takie, jak: wysoka temperatura, wilgoć, sól. W swoim oprogramowaniu mają zapisane tryby: Battery Safe i Storage, które chronią akumulator i dbają o jego kondycję.

Urządzenia Skylla-i przeznaczone są do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych o napięciu 24V. Od pozostałych modeli odróżniają je następujące cechy:
 • mniejsze wymiary,
 • niższa masa,
 • możliwość zdalnego sterowania.