Ładowarki samochodowe Victron Automotiv

Ładowarka do akumulatorów victron

Firma Victron zaprojektowała dwa modele automatycznych ładowarek przeznaczonych do ładowania akumulatorów samochodowych, motocyklowych itp.. 

Ładowarką Automotive Charger 12/4 IP 65 możemy ładować tylko akumulatory 12V. Natomiast modelem Automotive Charger 6V/12V-1.1A naładujemy akumulatory o napięciach 6V lub 12V.

 

Oba urządzenia przydadzą się w przydomowym garażu do konserwacji tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych z płynnym elektrolitem oraz bezobsługowych akumulatorów żelowych i AGM. Ładowarki samochodowe Victron Automotive mają w zestawie kilka rodzajów końcówek, które umożliwiają różne sposoby ich podłączenia. W zależności od warunków możemy podłączyć ładowarkę przy pomocy:
  • zacisków (krokodylków),
  • końcówek oczkowych,
  • wtyczki do gniazda zapalniczki.
Ładowarki wyposażone są w  zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją i przegrzaniem, które chronią je oraz akumulator przed uszkodzeniem. Można ich używać w temperaturze od -20oC do +40oC. Spełniają również wymagania normy ochrony IP65. W urządzeniu Victron Automotive Charger 12/4 IP 65 ładowanie realizowane jest w trzech etapach: absorption, float, storage. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwa mikroprocesor, który dobiera tryb pracy odpowiedni do wartości napięcia na akumulatorze, zgodnie z zaprogramowanymi wartościami. Tryb Storage Mode załącza się, gdy nie używamy akumulatora dłużej niż 24 godziny. W tym trybie akumulator 12V doładowywany jest do napięcia 13,2V, a odgazowywanie jest minimalne. Takie rozwiązanie chroni akumulator przed korozją, zasiarczeniem i rozwarstwieniem elektrolitu.
Natomiast ładowarka Automotive Charger 6V/12V samoczynnie dobiera algorytm ładowania przewidziany dla akumulatora o napięciu 6V lub 12V. Diody led wskazują, który algorytm jest realizowany oraz jaki jest poziom naładowania baterii.