Victron Phoenix

Ładowarki Victron Phoenix

Ładowarki Phoenix przeznaczone są do ładowania różnych rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych o dużych pojemnościach (Ah). W tym akumulatorów z płynnym elektrolitem (WET, MF) oraz bezobsługowych: AGM, żelowych, VRLA. W zależności od modelu mogą one obsługiwać akumulatory o napięciu 12V lub 24V. Prostowników Phoenix można też używać jako zasilaczy.

Jak działa ładowarka Victron Phoenix?

Pracą tych urządzeń steruje mikroprocesor. Dobiera on parametry prądu ładowania odpowiednio do rodzaju akumulatora oraz sposobu jego eksploatacji. Prostowniki Phoenix znajdują wiele zastosowań m.in. w:
  • marynistyce,
  • motoryzacji,
  • przemyśle,
  • instalacjach solarnych i fotowoltaicznych,
  • systemach zasilania awaryjnego.
Proces ładowania zaprogramowany w inteligentnych ładowarkach Phoenix przebiega w czterech następujących etapach:
  • bulk – ładowanie maksymalnym prądem,
  • absorption – ładowanie absorpcyjne przy stałym napięciu,
  • float – ładowanie ciągłe,
  • storage – ładowanie konserwujące, które pozwala utrzymać akumulator w ciągłej gotowości do użycia.
Urządzenie może być zasilane prądem przemiennym o napięciu od 90V do 265V, a także prądem stałym. Dzięki temu możemy korzystać z niego niemal wszędzie np. gdy podłączymy się do zasilania brzegowego w porcie lub marinie, które może mieć niższe napięcie. Ładowarka Phoenix wyposażona jest w 3 wyjścia – dwa wyjścia o pełnym natężeniu znamionowym i jedno wyjście 4 A.

Prosta obsługa Ładowarek Phoenix

W trosce o użytkownika, firma Victron zastosowała wiele zabezpieczeń m.in. przed:

  • zwarciem,
  • odwrotną polaryzacją,
  • przegrzaniem,
  • zbyt wysokim napięciem akumulatora,
  • przeładowaniem.

Natomiast, dla ułatwienia obsługi i monitorowania procesu ładowania wprowadziła wiele przydatnych modułów i czujników. Dzięki nim mikroprocesor cały czas kontroluje napięcie prądu w układzie oraz parametry prądu ładowania i dostosowuje je do bieżącej sytuacji.

Długość czasu ładowania absorpcyjnego zmienia się i zależy od poziomu rozładowania akumulatora. Dzięki temu rozwiązaniu uzupełnimy energię w akumulatorze, lecz go nie przeładujemy.

Moduł Batery Safe chroni przed nadmiernym gazowaniem. Ogranicza on wartość napięcia ładowania do wartości, po przekroczeniu której nastąpiłoby intensywne gazowanie.

Natomiast tryb Storage Mode uruchamia się, gdy akumulator nie jest używany przez co najmniej 24 godziny. Ten moduł ogranicza obsługę akumulatora do minimum i spowalnia jego starzenie się. Pracując w tym trybie prostownik systematycznie podładowuje akumulator. Dzięki temu jest on ciągle naładowany i gotowy do użycia. Ponadto emituje minimalne ilości gazu podczas doładowywania, jest mniej podatny na korozję płyt dodatnich, głębokie samorozładowanie, rozwarstwienie elektrolitu oraz zasiarczenie.

Ładowarki Phoenix wyposażone są w czujnik temperatury baterii. Dzięki temu rozwiązaniu napięcie ładowania jest automatycznie dopasowywane do zmian temperatury akumulatora (napięcie maleje, gdy temperatura rośnie). Dodatkowo funkcja wymuszonego chłodzenia załącza się, gdy temperatura ładowarki lub akumulatora jest za wysoka. A także, gdy ładowanie odbywa się przy użyciu prądu o dużym natężeniu. Wówczas włącza się wentylator, który chłodzi poszczególne elementy.

Firma Victron przygotowała specjalne, bezpłatne oprogramowanie komputerowe do monitorowania pracy oraz konfigurowania ustawień ładowarki Phoenix. Wystarczy pobrać je ze strony producenta i zainstalować na swoim komputerze oraz podłączyć ładowarkę do komputera (przy pomocy specjalnego przewodu). Oprogramowanie umożliwia zmianę ustawień, a także ich zapisywanie i pobieranie.

Ładowarki Phoenix – dodatkowe wyposażenie

Decydując się na zakup ładowarki Phoenix warto rozważyć rozbudowanie zestawu o urządzenia monitorujące:

  • stan naładowania baterii – Battery Alarm, BMV-700 Battery Monitor,
  • działanie ładowarki – panel Phoenix Charger Control.

Więcej informacji dotyczących sposobu ich działania można znaleźć na stronie producenta.