Victron centaur

Ładowarki do akumulatorów Centaur

Ładowarki Victron Centaur służą do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych z płynnym elektrolitem, żelowych, AGM. W asortymencie znajdziemy różne modele 12 V lub 24 V o prądzie ładowania w zakresie od 16 A do 100 A. Przy ich pomocy naładujemy akumulatory o pojemnościach od 45Ah do nawet 1000Ah, oczywiście dobierając odpowiedni model ładowarki do pojemności akumulatora.

Prostowniki z gamy Victron Centaur sprawdzą się m.in. w  jachtach, łodziach, foodtruckach, ambulansach, kamperach. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na ciągłym dostępie do prądu oraz na sprawnym uzupełnianiu jego zapasów w magazynach energii.

Ładowarki Centaur wyposażone są w układ automatycznego przeliczania prądu wejściowego w zakresie 90-265 VAC i częstotliwości 50/60Hz. To oznacza, że można je stosować w każdym miejscu na świecie. W przeciwieństwie do innych produktów określanych jako uniwersalne, ładowarki Centaur utrzymują pełną moc wyjściową w całym wskazanym zakresie.

Ich kolejną zaletą są trzy izolowane wyjścia. To dzięki nim można je stosować w układach wieloakumulatorowych, charakterystycznych dla większości typowych instalacji. Pozwalają  one równocześnie ładować trzy magazyny energii, przy pełnym obciążeniu każdego z wyjść.

Natomiast funkcja ładowania realizowana jest automatycznie, w trzech etapach: bulk, absorption, float. Zapewnia ono pełne naładowanie akumulatorów w każdej sytuacji.

Aluminiowa obudowa malowana proszkowo i jej elementy wykonane ze stali nierdzewnej chronią urządzenie przed wpływem takich czynników, jak: wilgoć, sól, wysoka temperatura. A co za tym idzie, zabezpieczają urządzenie przed korozją. Obudowa spełnia normę ochrony IP20.

Czujniki temperatury gwarantują pracę urządzenia w bezpiecznych dla jego eksploatacji zakresach temperatur. W razie nagłej zmiany warunków otoczenia np. trudne warunki pogodowe, czujniki redukują wartość prądu wyjściowego. Ponadto umożliwiają one regulowanie napięcia ładowania odpowiednio do panującej temperatury.

Funkcja wymuszonego chłodzenia uruchamia się, gdy podczas pracy:

  • ładowarka lub akumulator za bardzo się nagrzeją,
  • prąd ładowania ma wysokie natężenie.

Ponadto ładowarka Victron Centaur ma liczne zabezpieczenia np. przed:

  • zwarciem na wyjściu,
  • przegrzaniem,
  • iskrzeniem.

Dodatkowe wyposażeniem ułatwia eksploatację prostownika. Stosując specjalną płytkę montażowa możemy w bezpieczny i stabilny sposób zawiesić urządzenia na ścianie. Ponadto, aby łatwiej monitorować pracę ładowarki możemy dokupić urządzenia monitorujące Victron: BMV-700 Battery Monitor i Battery Alarm. Więcej informacji dotyczących sposobu ich działania można znaleźć na stronie producenta.