Deca SC Digital - ładowanie i rozruch

Deca SC i SCP

prostownik do akumulatora firmy deca

Urządzenia z serii Deca SC i SCP to profesjonalne ładowarki i urządzenia rozruchowe w jednym. Ich pracą steruje specjalnie zaprogramowany mikroprocesor. Czuwa on nad prawidłowym przebiegiem i bezpieczeństwem wykonywanych przez urządzenie zadań.

Prostowniki z tej serii przeznaczone są do obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych klasycznych z płynnym elektrolitem. A także bezobsługowych (AGM, GEL, Ca/Ca) o napięciu 12V lub 24V.

W budowie prostownika zastosowano rozwiązania chroniące elementy elektroniczne pojazdu przed zakłóceniami i przepięciami, które mogą powstać podczas ładowania lub szybkiego uruchamiania w trybie automatycznym. Wymienny bezpiecznik chroni urządzenie przed skutkami odwrotnej polaryzacji, zwarcia oraz przeciążenia. Funkcja „Timer” pozwala ustalić czas trwania ładowania. Solidne, wytrzymałe zaciski przystosowane do pracy pod dużym obciążeniem sprawdzą się przy ładowaniu akumulatorów o dużej pojemności.

Sam proces ładowania przebiega w kilku etapach. Urządzenie automatycznie dobiera właściwe parametry prądu ładowania na każdym z nich. Płynna regulacja prądu ładowania umożliwia ładowanie akumulatorów o dowolnej pojemności w zakresie oferowanym przez poszczególne modele prostowników. Cyfrowy wyświetlacz ułatwia odczyt wartości napięcia i natężenia prądu ładowania.


Wygodny uchwyt oraz kółka zamocowane do obudowy w modelach SC ułatwiają przemieszczanie się z urządzeniem po warsztacie. Natomiast do modelu SCP można dokupić osobno wózek do transportu prostownika. W wózku mamy kilka półek, na których możemy umieścić narzędzia i przyrządy niezbędne przy obsłudze akumulatorów.
Jeżeli zależy nam na tym, aby akumulator był gotowy do użycia w każdej chwili, możemy pozostawić ładowarkę podpiętą do akumulatora przez dłuższy czas.

SC 3230B oraz SC 3300B

Wielofunkcyjne urządzenia SC3230B oraz SC3300B to najbardziej zaawansowane i wszechstronne produkty w serii SC. Łączą one w sobie trzy funkcje:

 • prostownika,
 • urządzenia rozruchowego,
 • urządzenia do podtrzymania napięcia.

Zaprojektowane są do obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych (WET, AGM, GEL, Ca/Ca) rozruchowych oraz głębokiego rozładowania (tzw. trakcyjnych). Naładujemy nim niemal każdy akumulator kwasowy, ponieważ do wyboru mamy trzy wartości napięcia: 6V, 12V lub 24V.

Prostownik służy do obsługi akumulatorów głębokiego rozładowania, które w znacznym stopniu są narażone na zasiarczenie. Dlatego urządzenie w chwili uruchomienia wykonuje test baterii i informuje użytkownika o jej stanie. Wówczas stosownie do sytuacji wybieramy właściwy tryb pracy lub wyłączamy prostownik.

Dzięki intuicyjnemu menu możemy dobrać parametry ładowania odpowiednie dla konkretnego akumulatora. Aby urządzenie pracowało poprawnie należy ustawić:

 • rodzaj i napięcie akumulatora,
 • natężenie prądu ładowania,
 • program pracy, z którego chcemy skorzystać.

Do wyboru mamy kilka trybów m.in.:

 • standardowe ładowanie,
 • ładowanie akumulatorów głębokiego rozładowania,
 • konserwacja,
 • odsiarczanie,
 • podtrzymanie napięcia,
 • szybki rozruch.

Z menu odczytamy również informacje dotyczące bieżącej fazy ładowania, napięcia na akumulatorze oraz prądu ładowania.

System Safe Charge&Boost zapewnia bezpieczne ładowanie akumulatora. Chroni on elementy elektroniczne pojazdu przed zakłóceniami i przepięciami, które mogą pojawić się w trakcie ładowania lub szybkiego rozruchu. Bezpiecznik chroni przed skutkami zwarcia lub odwrotnej polaryzacji. Ponadto w razie nieprawidłowego przebiegu programu prostownik wyświetla komunikat o błędzie i przerywa pracę.

Funkcja „Back-up” służy do podtrzymania napięcia podczas wymiany akumulatora. Urządzenie dostarcza prąd do układu elektrycznego w pojeździe. Dzięki temu zachowamy zapisane dane i ustawienia (np. kodowanie radia, ustawienia foteli i wiele innych).