Jak dbać o akumulator do kosiarki, traktorka ogrodowego

 

Jak dbać o akumulator do kosiarki

Zadbany akumulator to kluczowy element sprawnego działania kosiarki czy traktorka ogrodowego. Jeśli zależy Ci na pełnej wydajności i długotrwałej żywotności twojego urządzenia, warto poświęcić trochę uwagi jego właściwej konserwacji. W niniejszym artykule odkryjesz niezawodne techniki oraz praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci utrzymać akumulator w doskonałej formie przez wiele sezonów. Dowiedz się, jak dbać o swoją maszynę począwszy od samego źródła energii!

Jak dbać o akumulator do kosiarki, traktorka ogrodowego?

Akumulator to kluczowy element kosiarki, który zapewnia jej niezbędną moc do pracy. Aby utrzymać akumulator w dobrym stanie i przedłużyć jego żywotność, warto zastosować kilka prostych praktyk konserwacyjnych.

Jeśli chcesz, aby akumulator w kosiarce służył przez kilka lat, to niezależnie od rodzaju i marki, musisz o niego zadbać po sezonie. Zachodzące w akumulatorze reakcje chemiczne powodują stopniowe zasiarczenie baterii. Zjawisko to polega na osadzaniu się kryształków siarki na płytach akumulatora. Po pewnym czasie prowadzi to do nieodwracalnego uszkodzenia lub znacznego obniżenia jego parametrów. Wówczas dalsza eksploatacja jest niemożliwa.

Jak dbać o akumulator do kosiarki, aby uniknąć szybkiego zasiarczenia?

  • Jeśli wiesz, że nie będziesz używać kosiarki przez dłuższy czas, wówczas odłącz akumulator kosiarki od instalacji. Odłączenie ujemnego przewodu zwiększa szanse na zachowanie sprawności naszego akumulatora o 30%.
  • Regularne ładowanie. Akumulator powinien być regularnie ładowany, aby zachować swoją wydajność. Upewnij się, że po każdym użyciu kosiarki akumulator jest dobrze naładowany. Nie pozostawiaj go rozładowanego przez dłuższy czas, ponieważ może to prowadzić do utraty pojemności.
    Jeśli posiadasz prostownik, to raz na dwa miesiące wykonaj
    tzw. ładowanie konserwacyjne. Ładuj akumulator do kosiarki prądem równym 1/10 jego pojemności przez 10 godzin. Przykład: akumulator 20 Ah ładujemy prądem 2 A przez 10 godzin.
  • Jeśli masz ładowarkę do akumulatorów z funkcją konserwacji (czyli taką, która sama kontroluje spadek napięcia na biegunach i automatycznie doładowuje akumulator) podłącz ją do akumulatora. Świetnie w tej roli sprawdzi się ładowarka CTEK MX 5.0 lub Victron Energy. Te i inne ładowarki kupisz online w sklep.prostowniki-akumulatory.pl
  • Odpowiednie warunki przechowywania. Rozładowany akumulator pozostawiony w nieogrzewanym pomieszczeniu może zamarznąć przy dużych mrozach i ulec trwałemu uszkodzeniu. Dlatego przechowuj go w dodatniej temperaturze i suchym pomieszczeniu. Unikaj ekstremalnych temperatur i wilgoci.
  • Czyszczenie terminali. Regularne czyszczenie terminali akumulatora jest istotne dla utrzymania stabilnego połączenia elektrycznego. Przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że akumulator jest odłączony. Użyj miękkiej szmatki lub szczoteczki do delikatnego usunięcia osadów lub korozji z czopów akumulatora.
  • Ochrona przed wstrząsami. Akumulator w kosiarce jest często narażony na wibracje i wstrząsy podczas pracy. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, należy prawidłowo go zamocować i zapewnić mu stabilność. Tak, aby nie przemieszczał się podczas jazdy.

 

Dbając o akumulator w kosiarce, możemy przedłużyć jego żywotność. A także utrzymać niezbędną moc dla efektywnego koszenia trawnika. Wystarczy regularne ładowanie, przechowywanie w odpowiednich warunkach i usuwanie zabrudzeń.

Bez względu na to, jaki akumulator do kosiarki wybierzesz, regularnie sprawdzaj jego stan. Szczególnie zadbaj o to po sezonie.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przyjedź do jednego ze sklepów Dostawcy Prądu. Sprzedawca sprawdzi go i podładuje.

 

Niestety kiedyś przyjdzie taki moment, że będziesz musiał wymienić akumulator. Dlatego, przy okazji dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając nowy akumulator.

Categories

Masz pytania?