Jak czyścić klemy akumulatora

Jak czyścić klemy akumulatora

Jak czyścić klemy akumulatora?

Jeśli któregoś, dnia zobaczycie w swoim samochodzie klemy w takim stanie jak na powyższym zdjęciu, to niestety mamy dla was złą wiadomość. Życie waszego akumulatora dobiega końca. Gromadząca się na czopie maź utrudnia przewodzenie, a co za tym idzie odpalenie pojazdu. Dlatego warto się jej pozbyć.

Kiedy i dlaczego warto regularnie czyścić klemy akumulatora?

Utrzymywanie czystych klem akumulatora jest bardzo ważne. Należy regularnie sprawdzać, w jakim są stanie, aby zapewnić prawidłowe działanie baterii w samochodzie. Z czasem brud i rdza, które się na nich zbierają, mogą utrudnić przepływ ładunku elektrycznego. A to prowadzi do problemów z rozruchem pojazdu. Gdy zauważysz korozję lub osad na powierzchni klem i czopów akumulatora, musisz je usunąć. Aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń, warto czyścić klemy akumulatora przynajmniej raz na pół roku. A w przypadku występowania widocznych zabrudzeń jeszcze częściej.

Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie. Przed czyszczeniem odłącz klemy od biegunów akumulatora. Podczas pracy używaj rękawiczek oraz okularów ochronnych. Odpowiednio utrzymane klemy pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas rozruchu pojazdu.

Poznaj skuteczną metodę czyszczenia klem akumulatora

Czyszczenie klem akumulatora jest ważnym zadaniem, które warto wykonywać regularnie.

Najprostszym i najbardziej banalnym sposobem jest polanie lub zanurzenie takiej klemy w gorącej wodzie. Pamiętajmy, żeby dla bezpieczeństwa najpierw odłączyć obie klemy od akumulatora i nie polewać akumulatora z wiadra. Wystarczy użyć do tego małej ilość wody. To samo możemy zrobić z czopami akumulatora. Po wykonaniu tych czynności nasze klemy odzyskają dawny blask. Do pełni szczęścia można użyć kawałka papieru ściernego i delikatnie wyszlifować czopy akumulatora. Na sam koniec wazelina techniczna. Małą ilość nakładamy na czop, a resztę na klemę. Wazelina techniczna zabezpiecza dodatkowo przed oksydowaniem i korozją. Nasze klemy będą od tej chwili błyszczeć jak nowe.

Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu klem odpowiednio mocno je dokręcić.

Masz pytania?