Jaki prostownik do akumulatora wybrać?
Pojawienie się nowego typu akumulatora, pociąga za sobą stworzenie prostownika do jego ładowania. Dlatego na rynku mamy tak wiele modeli prostowników samochodowych i motocyklowych. Umożliwiają one ładowanie różnych rodzajów akumulatorów o różnych parametrach. To jaki prostownik do akumulatora wybierzesz, zależy od wielu czynników. Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o prostownikach.
Prostownik samochodowy
Prostowniki samochodowe są bardzo proste w obsłudze i są dostępne w wielu wariantach. Można je z łatwością podłączyć do akumulatora, a następnie uruchomić prostownik.
Najprostszą i najtańszą opcją są tradycyjne prostowniki 12V do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych z płynnym elektrolitem. Wymagają one nadzoru podczas procesu ładowania. Nie mają zabezpieczenia przed przeładowaniem. Dlatego trzeba samodzielnie we właściwym momencie wyłączyć prostownik.
Wartymi polecenia są prostowniki automatyczne. Są one dużo prostsze w użyciu i nie trzeba ciągle kontrolować przebiegu ładowania. Po podłączeniu i określeniu przez użytkownika parametrów akumulatora urządzenie samo dobiera algorytm ładowania. A po jego zakończeniu wyłącza się lub przechodzi w tryb konserwacyjny.
Modele prostowników z odsiarczaniem mają wbudowany tester. Tester bada czy bateria jest zasiarczona. Jeśli stwierdzą taki stan, wtedy proces ładowania zaczyna się od próby odsiarczenia. Polega to na ładowaniu akumulatora prądem o niskim natężeniu przez dłuższy czas. Jeśli się uda, dopiero wówczas urządzenie przechodzi w tryb ładowania.
Prostowniki samochodowe są skutecznym narzędziem do utrzymania prawidłowego funkcjonowania i długiej żywotności akumulatora.
Prostownik motocyklowy
W motocyklach mamy akumulatory o napięciu 6V lub 12V. Dlatego kupując prostownik motocyklowy, warto pokusić się o model, w którym możemy wybierać napięcie. A także taki, który może ładować różne typy akumulatorów. Na rynku pojawiły się już modele, które ładują akumulatory kwasowo-ołowiowe (Wet, AGM, GEL) oraz akumulatory litowo-jonowe (LiFePO4, Li-Ion).
Często prostowniki motocyklowe zwane są ładowarkami. Są one mniejsze od prostowników samochodowych i bardziej poręczne. A spakowane w etui zmieszczą się w schowku motocyklowym.
W przypadku prostownika do motocykla warto wybrać taki, który ma funkcję konserwacji. W tym trybie pracy akumulator przed długi czas może być podłączony do ładowarki. Wówczas urządzenie systematycznie kontroluje napięcie akumulatora i w razie jego spadku podładowuje go.
Ta funkcja jest bardzo przydatna w czasie kiedy motocykl stoi przed dłuższy czas nieużywany np. w zimie.
Prostownik mikroprocesorowy, prostownik automatyczny
Prostowniki mikroprocesorowe umożliwiają ładowanie różnego typu akumulatorów o różnym napięciu. Wystarczy wybrać odpowiedni program, aby prawidłowo naładować akumulator.
Prostowniki mikroprocesorowe mają wbudowany mikroprocesor, który steruje pracą urządzenia. To on dobiera parametry prądu ładowania odpowiednie dla danego rodzaju akumulatora.
Mają też wbudowany miernik, który kontroluje napięcie akumulatora. Dobrej jakości prostowniki wyposażone są w zabezpieczenia, które chronią przed skutkami odwrotnej polaryzacji, czyli niewłaściwego podłączenia urządzenia. A także zwarciem, przegrzaniem, czy przeładowaniem.
Prostowniki mikroprocesorowe są idealnym rozwiązaniem, gdy posiadamy kilka pojazdów z różnymi typami akumulatorów. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, mogą posłużyć nam jako:
- prostownik do akumulatora AGM,
- prostownik do akumulatorów żelowych,
- prostownik do tradycyjnych akumulatorów 12V, 6V.
Prostowniki do akumulatorów trakcyjnych DC
W ofercie wybranych producentów np. Deca możemy znaleźć prostowniki do ładowania akumulatorów trakcyjnych DC. To w pełni automatyczne urządzenia. Ich pracą steruje mikroprocesor z elektroniczną kontrolą ładowania. Akumulatory są ładowane przy pomocy wieloetapowych programów prądem o wysokim natężeniu. Dzięki temu szybko naładują baterie trakcyjne o dużej pojemności.
Tego typu prostowniki sprawdzą się do konserwacji akumulatorów w łodziach, wózkach golfowych, wózkach widłowych, zamiatarkach, podnośnikach itp.
Prostownik warsztatowy – opcja dla profesjonalistów
Profesjonalne prostowniki warsztatowe ułatwią pracę mechanikom i elektrykom samochodowym. Polecane są do użytku w stacjach obsługi pojazdów, serwisach samochodowych, zakładach naprawy. Mobilność prostownikom profesjonalnym zapewniają kółka lub specjalne wózki do ich transportu. Łatwe przemieszczanie ich w warsztacie bez konieczności dźwigania ułatwia i przyspiesza pracę.
Dodatkowe opcje takie, jak:
- funkcja podtrzymania podczas wymiany akumulatora,
- wbudowany tester do badania kondycji akumulatora (zasiarczenie) i funkcja odsiarczania,
- szybkie ładowanie kilku akumulatorów jednocześnie,
- tryb konserwacyjny,
- płynne regulowanie prądu ładowania
dają wiele możliwości wykorzystania urządzenia. Warto zwrócić uwagę na prostowniki z rozruchem. Dzięki nim możesz poszerzyć ofertę usług oraz podnieść ich jakość.
Prostowniki warsztatowe to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy cenią sobie jakość oraz wydajność. Jeżeli szukasz prostownika o wysokiej jakości i trwałości – postaw na sprawdzone prostowniki Victron.
Ile kosztuje prostownik?
Szeroki wybór prostowników dostępnych na rynku sprawia, że ceny są zróżnicowane. Uzależnione są od stopnia zaawansowania urządzenia i ilości dodatkowych funkcji. Im więcej opcji wyboru parametrów tym droższe urządzenie. Ceny najprostszych i najtańszych prostowników zaczynają się od około 100zł. Natomiast urządzenia do użytku profesjonalnego z zaawansowanymi funkcjami to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe i przeanalizować je pod kątem własnych potrzeb. Aby mieć pewność, że wybrany model będzie dostatecznie wydajny. A jakość będzie adekwatna do ceny, tak jak w przypadku prostowników Reco.
Cena prostownika jest również zależna od marki i modelu. Urządzenia wysokiej jakości będą kosztować więcej, ale powinny również posiadać lepsze funkcje. Zawsze warto porozmawiać ze sprzedawcami lub skorzystać z recenzji online. Przed zakupem dowiedz się więcej na temat danego prostownika i porównaj ceny.
Nie warto oszczędzać na urządzeniu tego typu. Inwestycja w wysokiej jakości prostownik może uchronić Twój sprzęt przed uszkodzeniem oraz przedłużyć jego żywotność.
Jaki prostownik wybrać
Teraz gdy już znasz różne rodzaje prostowników, łatwiej będzie Ci zdecydować, jaki prostownik wybrać.
To jaki prostownik do akumulatora wybierzesz, zależy od:
- rodzaju akumulatora, który chcesz naładować (Wet, AGM, żelowy, litowo-jonowy itd.)
- wartości napięcia akumulatora,
- pojemności akumulatora.
Technologia produkcji akumulatora to jedno z podstawowych kryteriów wyboru prostownika. Dlatego ustal najpierw jaki rodzaj baterii samochodowej posiadasz. Ważne jest też, żeby dobrać prostownik adekwatnie do napięcia akumulatora.
Nowoczesne prostowniki mikroprocesorowe umożliwiają ładowania kilku rodzajów akumulatorów. Na przykład kwasowo-ołowiowych typu WET, AGM, MF i/lub litowo-jonowych itd.
W kwestii sposobu obsługi mamy do wyboru prostowniki manualne albo automatyczne. Jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, wybierzmy prostownik automatyczny. Urządzenie samo dobierze odpowiednie parametry prądu ładowania.
Ważne jest też sprawdzenie, czy urządzenie ma dodatkowe funkcje takie, jak: opcja rozruchu, odsiarczenia oraz konserwacji.
Gdzie kupić prostownik do akumulatora?
Prostownik do akumulatora kupisz w stacjonarnych sklepach z akumulatorami Dostawcy Prądu. A także w sklepie internetowym sklep.prostowniki-akumulatory.pl.
Tutaj możesz zawsze liczyć na fachowe doradztwo. A także szeroki wybór produktów w konkurencyjnych cenach.